آموزش شیرینی و دسر

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی

 

شیرینی ناپلئونی یکی از شیرینی های پرطرفدار است شما می توانید آن را به راحتی در منزل تهیه کنید.

شیرینی ناپلئونی (به انگلیسی: Napoleon) یا میل فُی (به فرانسوی: Mille-feuille) (فراگویی فرانسه: /mil fœj/) در زبان فرانسوی به معنای هزار برگ، نوعی پای یا شیرینی سه لایه با منشأ و تاریخچه فرانسوی است.

 

میل فُی نام اصلی این شیرینی در فرانسه است. اما فرانسوی ها به آن ناپلئون نیز می گویند و در بسیاری از کافه های فرانسه به این نام فروخته می شود. ناپلئونی در برخی از کشورها مانند ژاپن در گروه پای‌ها طبقه‌بندی شده‌ است و در برخی دیگر از کشورها در گروه شیرینی ها قرار دارد.

 

ناپلئونی از خمیری به نام خمیر هزارلا که خاستگاه قدیمی فرانسوی دارد درست می‌شود. به‌طور سنتی در میان لایه‌های این خمیر کرم کاستارد فرانسوی قرار دارد و سطح بالایی آن با پودر قند پوشانده می‌شود. همچنین ممکن است بجای کرم کاستارد، خامه زده شده یا مربا یا دیگر مواد نیز استفاده شود.

 

همچنین گاهی برای پوشاندن سطح بالایی موادی مانند شکر قنادی، کاکائو، آجیل پودرشده یا آیسینگ به صورت راه راه یا نقش های نامنظم به رنگ قهوه ای و سفید استفاده می شود.

 

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر هزارلا :

شیرینی ناپلئونی,طرز تهیه شیرینی ناپلئونی

درست کردن شیرینی ناپلئونی

 

برای تهیه ی شیرینی ناپلئونی می توانید خمیر هزارلا را خودتان تهیه کنید یا آن را به صورت آماده استفاده کنید.

 

مواد لازم برای تهیه شیرینی ناپلئونی خانگی :خمیر هزارلا یا میل فوی آماده 1 بسته
خامه فرم گرفته یک و نیم پیمانه
خلال یا پودر بسته برای تزیین
 پودر قند برای تزیین

 

مراحل تهیه شیرینی ناپلئونی خانگی :

برای تهیه ی شیرینی ناپلئونی می توانید خمیر هزار لا را داخل منزل تهیه کنید یا آن را به صورت آماده خریداری کنید.

 

قبل از اینکه تهیه شیرینی را شروع کنید، فر را روشن کنید و  روی 180 درجه سانتگیراد تنظیم کنید. خمیر هزارلا در اغلب سوپر مارکت های بزرگ و فروشگاه های مواد غذایی قابل دسترسی است. بعد از اینکه خمیر را باز کردید بدون اینکه لایه کاغذی زیر خمیر را جدا کنید به همان صورت آن ها را روی سینی فر باز کنید. بعد به وسیله چاقو آن را به تکه هایی با ابعاد مساوی به سلیقه ی خودتان تقسیم کنید.

 

اکنون سینی را داخل فر قرار بدهید و 15-20 دقیقه که بستگی به نوع فر شما دارد، زمان بدهید تا خمیرها بپزند و حجم آن ها 2 تا 3 برابر شود.

 پس از اینکه خمیر حسابی حجم گرفت، سینی را از فر خارج کنید و اجازه بدهید تا کاملاً خنک  شوند. همانطور که می دانید، نان های مابین این شیرینی بسیار ترد و شکننده هستند و به همین دلیل باعث می شود میل کردن این شیرینی کمی سخت شود. ما برای لایه های میانی این شیرینی به مقداری پودر نان هزارلا نیاز داریم پس، از قسمت هایی که کوچکتر و یا نامتقارن هستند استفاده کنید.  اگر خمیر شما زیاد پف کرده است و کار کردن با آن سخت است با چاقو به آرامی روی آن ضربه بزنید تا هم پف آن بخوابد هم از خرده های نان آن برای لایه های شیرینی استفاده کنید. خرده های نان را به وسیله ی دست پودر کنید.

 

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر هزارلا, طرز تهیه ی خمیر هزار لا

نکاتی برای تهیه ی شیرینی ناپلئونی

 

اکنون خامه ی فرم گرفته را که از قبل آماده کرده اید و یا آماده خریداری کرده اید را داخل قیف بریزید. اگر قیف نداشتید موردی ندارد می توانید به راحتی این کار را ادامه بدهید.

 

یک تکه از نان ها را روی صفحه ای صاف قرار بدهید و با کمک قیف بدون ماسوره یا حتی به وسیله ی یک چاقو مقداری از خامه را بردارید و یک لایه را کاملاً به خامه آغشته کنید. سپس کمی از پودر نان هزارلا را روی لایه خامه ای بپاشید.

 

و بعد یک لایه دیگر از نان را روی لایه زیرین قرار بدهید و با فشار کم دست، آن را روی جای خودش ثابت نگه دارید و مجدداً مرحله قبل را تکرار کنید.

 

می توانید دوباره برای لایه ی سوم هم این مراحل را انجام بدهید. هرچه تعداد لایه ها بیشتر باشد خوردن آن سخت تر می شود. این کاملا سلیقه ای است سپس روی لایه ی آخر مقداری خامه بزنید و روی آن نان های خرد شده بریزید و مقداری پودر قند روی آن الک کنید و با پودر پسته و خلال پسته آن تزیین کنید.

 

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر یوفکا :

 

آموزش تهیه ی شیرینی ناپلئونی,طرز درست کردن شیرینی ناپلئونی

طرز درست کردن شیرینی ناپلئونی با خمیر یوفکا

 

مواد لازم برای شیرینی ناپلئونی با خمیر یوفکا : خمیر یوفکا 3-4 ورق 
 خامه  1 پیمانه
 پودر قند به مقدار لازم 
 پودر پسته به مقدار لازم 

 

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر یوفکا :

برای تهیه ی ناپلئونی با خمیر یوفکا، ابتدا خمیر را بیرون از فریزر قرار بدهید تا یخ آن باز شود برای بهتر بودن بهتر است حدود 12 ساعت قبل از فریزر خارج کنید و داخل یخچال قرار بدهید.

 

سپس آن را به صورت لایه ای تا بزنید به صورتی که خمیر به شکل نواری درست شود هر کدام از این خمیرهای نواری حدودا 8 لایه می شوند و کف سینی فر را کاغذ روغنی قرار بدهید و خمیرها را داخل آن قرار بدهید. فر را در دمای 180 درجه قرار بدهید حدودا 10 دقیقه خمیر را داخل فر قرار بدهید. دقت کنید خودتان به آن سر بزنید زیرا میزان حرارت فرها متفاوت است مراقب باشید خمیرتان نسوزد و فقط حالت خشکی به خود بگیرد و مقدار کمی برشته شود.

 

سپس آن ها را از فر خارج کنید، هر کدام از این نوارها را به صورت کوچکتر برش بزنید، پس از اینکه خنک شدند خامه ی فرم گرفته را بین خمیرتان با چاقو بمالید لازم نیست هر لایه خمیر یک لایه خامه باشد حدودا 3 ردیف خامه بین آن ها باشد کافی است. بعد از زدن خامه لایه های دیگر را روی آن قرار بدهید. در روی کار یک ردیف خامه بزنید و خرده های نان هنگام برش زدن را روی خامه ها بریزید و مقداری پودر قند را با الک روی شیرینی بپاشید و با مقداری پودر پسته تزیین کنید.

 

* هر شیرینی حدودا 24 ردیف خمیر و 3-4 ردیف خامه است.

 

طرز تهیه خمیر هزارلایه :

شیرینی زبان,طرز تهیه شیرینی زبان

طرز درست کردن خمیر هزارلا

 

مواد لازم برای خمیر هزارلایه :

 مارگارین هزارلا  350 گرم
 جوهر لیمو  1 گرم
 نمک 2 گرم 
 روغن مایع  75 گرم
آرد  750 گرم 
 آب سرد 275 گرم 

 

طرز تهیه خمیر هزارلایه :

آرد و جوهر لیمو را با هم مخلوط کنید سپس کم کم آب را اضافه کنید یکم که خمیر شکل گرفت روغن و نمک را اضافه کنید اگر نیاز به آب داشت آب اضافه کنید. خمیر را آنقدر ورز بدهید تا خمیر صاف و یکدستی بدست بیاورید. ممکن است آب کمتر یا بیشتری احتیاج داشته باشد پس تو اضافه کردن آب دقت کنید خمیر نباید به دست بچسبد سپس آن را به شکل یک چانه ی بزرگ در بیاورید و وسط آن را با چاقویی تیز یک علامت + بگذارید و روی خمیر را با نایلون بپوشانید و داخل یخچال بگذارید.

 

اکنون مارگارین هزارلا را بین دوتا نایلون قرار بدهید و با وردنه باز کنید و بعد داخل فریزر قرار بدهید. بعد از اینکه مارگارین سفت شد خمیر را از داخل یخچال بیرون بیاورید و با وردنه روی آن بکشید و خمیر را باز کنید بعد مارگارین را روی خمیر قرار بدهید.

 

و اطراف خمیر را روی مارگارین برگردانید به صورتی که کره بین خمیر باشد و اصلا پیدا نباشد و با وردنه صاف کنید. آردهای اضافی خمیر را بردارید و با وردنه ضربه های آهسته به خمیر بزنید و خمیر را پهن کنید. آردهای اضافی خمیر را با برس پاک کنید و از لبه های بالا و پایین خمیر روی آن قرار بدهید و خمیر را از وسط تا کنید به صورتی که خمیر 4 لاتا شده باشد و بعد آن را داخل ظرفی قرار بدهید و روی آن نایلون بکشید.

 

و داخل یخچال قرار بدهید بعد از 20 دقیقه خمیر را بیرون بیاورید و آن را باز کنید و اگر لازم بود خیلی کم آرد روی آن بپاشید و با وردنه باز کنید و دوباره لبه های بالا و پایینی آن را تا بزنید و نایلون بکشید و داخل یخچال قرار بدهید این کار باید تا 6 مرتبه انجام بدهید و هربار بین آن ها به مدت 20 دقیقه داخل یخچال قرار بدهید.

 

بعد از این مراحل خمیر هزار لایه ی شما آماده است.

از خمیر هزارلا می توانید برای تهیه ی انواع شیرینی استفاده کنید.

 

 

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا